Blog

Aplikace vosiček Encarsia formosa do skleníku

Dobrý dem, Encarsia formosa - da se i uchovat v balení v čem zasílate nebo se musi po doručeni otevřit aby nevymřeli a ihned aplikovat. Děkuji

Dobrý den, 
u všech námi dodávaných preparátů platí nutnost aplikace co nejdříve po obdržení zásilky. Krátkodobé uskladnění je možné maximálně do 5-7 dnů (podle druhu) po dodání při teplotě 8-10 °C v původních neporušených obalech. Není možné zásilku skladovat, měla by se objednat v okamžiku zjištění výskytu škůdce a co nejdříve po doručení aplikovat.

Parazitická vosička proti mšicím a molicím

Dobrý den, zeptám se jestli na MŠICE a MOLICE se používá stejný druh vosičky? Nebo jiná, já mám výskyt bílých potvůrek létajicích ze spodu listů. Je možné že molice zpomalují růst a kvetení a zrání při větším množství? Děkuji

Dobrý den,
proti mšicím ve skleníku se používá vosička Aphidius Colemani (viz https://www.bioagens.eu/aphidius-colemani-100-ks-/-bal), na molice se užívá vosička Encarsia formosa (viz https://www.bioagens.eu/encarsia-formosa-200-ks-/-bal). 

Bílé létavé fága ze spodu listů odpovídají molicím. Samozřejmě je možné, že můžete mít obojí. Dospělci a nymfy molic škodí sáním na spodní straně listů, kam samička klade vajíčka. Rostliny jsou kromě sání poškozovány vylučovanou medovicí molic. Zejména čerstvě vylíhlé nymfy druhého a třetího instaru jsou nepohyblivé a intenzivně sají potravu. Velké množství molic ve skleníku mnohdy způsobuje lidem i dýchací potíže. Proto je třeba výskyt molic preventivně sledovat a kontrolovat prostřednictvím žlutých lepových desek (viz https://www.bioagens.eu/stopset-zlute-desky-25-x-10-cm).

V souvislosti s molicemi také funguje osvědčené pravidlo, několikrát denně rostlinami zatřást. Vyplašené molice se na rostlinu již nevrátí, všechny se přilepí na lepové destičky. Menší rostliny je možné také pravidelně sprchovat, větší rostliny lze opatrně vysávat vysavači. 

Přemnožené mšice

Dobrý den, chci se zeptat když je přemnoženi mšic a žluté lapače jsou tak zasypané, že už se na ně mšice nelepí, kolik vosiček mam vypustit na metr čtverečný. Uvedeno je 5 až 8 ale platí to i při přemnožení?

Dobrý den,

pokud jde o přemnožení mšic, takový stav se označuje jako kalamitní a prostředky biologické ochrany jej neřeší tak jako chemické. Tj. okamžitým efektem a účinkem. Proto je potřeba sledovat výskyt na lepových pastích a následně co nejdříve je to možné (tedy často v závislosti dostupnosti produktu na trhu), aplikovat bioagens. 
My uvádíme v našich materiálech, že se aplikuje 1,5 – 5 ks/m2 kurativně. Tzn. jako reakce na výskyt mšice. Proto se vosičky či bejlomorky aplikují co nejdříve na počátku výskytu mšic. Při přemnožení mšic se ochranný efekt zpomalí. Přípravek nelze použít preventivně.
Aplikace se provádí ručně, otevřením balení na zastíněném místě a ponechává se ve skleníku otevřené po dobu jednoho týdne. Jedna samice vosičky je schopna parazitovat až 300 mšic.
09 dubna, 2016

Přípravky neregistrované v ČR

Dobrý den,
našla jsem na vašich stránkách výrobek Nemaslug od firmy NEMATODES. Stejná firma produkuje i výrobek VINE WEEVIL KILLER. Prosím vás, pokud s touto firmou spolupracujete,  bylo by možné ho (případně další výrobky této firmy) nějak přes vás objednat?
Děkuji a přeji pěkný den

Dobrý den,

Vámi poptávaný výrobek není v ČR schválen pro použití (Registr přípravků pro ochranu rostlin - prostřednictvím Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, spravuje Ministerstvo zemědělství ČR ). Proto tento přípravek není možné oficiálně v české distribuční síti zakoupit. 

Tedy pokud například při dovolené v Německu či Rakousku či jinde si tento přípravek zakoupíte v místní síti, vystavujete se postihu v případě, že tento přípravek použijete a Vy budete odhalena jako jeho aplikátor. Proto takové řešení rozhodně nelze doporučit.
26 února, 2016

Krtonožka na zahradě

Dobrý den, zjišťoval jsem od známých co se mi děje na trávníku a dle fotek každý tvrdí krtonožka, nemám to ověřené protože jsem ji ještě nechytil. Možná budete Vy vědět dle zaslaných obrázků. Lze proti ní nějak bojovat?
Děkuji za radu

Dobrý den,

podle zaslaných fotografií Vám potvrzujeme, že Váš pozemek společně s Vámi obývá krtonožka. 
Na menších plochách je možné likvidovat v červnu a červenci hnízda (poznají se podle nakypřené půdy a zničených rostlin nad hnízdem). Dospělce je možno chytat do připravených pastí. K tomu účelu se hodí hlubší hrnce, květináče, plechové konzervy aj., zapuštěné do půdy. Do nádob se dává trochu vody nebo kvasící tekutiny. Mezi nastražené nádoby se položí na záhony latě, které krtonožky nemohou přelézt. Ty usměrňují pohyb krtonožek po povrchu půdy. Krtonožky napadají do nádob.

Rovněž je možné kombinovat výše uvedenou metodu pastí s využitím moluskocidní granulové návnady proti plžům a slimákům FERRAMOL (viz Ferramol 1 kg), o Krtonožkách se v odborné literatuře píše, že mají obrovský apetit a proto pokud se na svém pozemku potýkáte i ze slimáky a plži, můžete využít granulovou návnadu i na Krtonožku.

A závěrem ještě jedna dobrá rada. Nejobávanějším přirozeným nepřítelem krtonožek je ježek. Pokud se na Vaší zahradě objeví, hýčkejte je a opečovávejte na vaší zahrádce. Vytvoříte ježkům podmínky pro život i přezimování, zde se budou radovat a množit a budou Vám s regulací Krtonožky vydatně pomáhat. 

AKTUALIZACE článku 2020: 
proti krtonožce lze použít prostředek na odpuzování krtonožky (viz Odpuzovač krtonožky obecné 1-2 kg)
10 února, 2016

Aplikace dravého roztoče Typhlodromus pyri

Dobrý den, nevím, zda neodpovídám pozdě, bohužel jsem našla zprávu až dnes. Na víkend se má výrazně oteplit a velkou část pátku vždy trávíme na cestách. Čekají nás srážky děšťové až sněhové. Jde o to, jestli výkyvy teplot až k 10°C vč. srážek nebudou škodit bezprostředně po aplikaci pásů na stromy. Uchovávání v lednici - nevím, o jak velký balíček se jedná. Děkuji

Dobrý den,
dnešní dávku balíku jsme již odeslali, vzhledem k tomu, že jsme nedostali potvrzení od Vás včas, tak Vaši zásilku jsme zatím pozdrželi. 
Výkyvy teplot nevadí, rozesílali jsme velkou dávku zásilek okolo 14. 1. a tito naši zákazníci již pásky aplikovali na stromy a rozhodně se nemusejí obávat, že krátkodobé a bezvýznamné oteplení něco pokazí. Kultura dravého roztoče byla hibernovaná podchlazením a k životu ji probudí až výrazné jarní oteplení (tzn. denní teploty přes den okolo 15 °C a které trvají více jak 1/3 dne). Proto abychom to nějak uzavřeli:

  • výkyvy teplot nevadí, půda a stromy jsou podchlazené a krátkodobé oteplení přes den nehraje roli, protože 15 °C v únoru není srovnatelné s 15 °C v dubnu. Nyní je vše v období vegetačního klidu a to je pro introdukci dravého roztoče rozhodující
  • pokud jde o velikost zásilky, tak prostředky biologické ochrany rostlin rozesíláme v normalizovaných krabičkách 165x115x70 a velikost vlastních pásků s roztočem, zabalených do PVC je o něco málo menší než krabička. Domníváme se, že s uskladněním v lednici snad nebude problém, ale samozřejmě pokud Vám uskladnění nevyhovuje.

  • zásilku Vám odešleme v úterý 9. 2. 2016 tak, abyste ji měli ve středu, nejpozději ve čtvrtek a mohli jste ji aplikovat
  • uskladnění v mrazáku není vhodné, k uskladnění stačí teplota okolo 5-7 °C 
03 února, 2016

Nemaslug – Parazitické hlísty Phasmarhabditis hermaphrodita

Dobrý den, bohužel jsme již udělali špatnou zkušenost s nemaslugem proti slimákům, protože jsme zásilku obdrželi v dlouhodobě suchém počasí a nadměrných teplotách a ani zalévání pozemků nepomohlo hlístice udržet. Museli jsme je aplikovat, protože docházela jejich záruční doba.

Dobrý den,
pokud jde o Vámi popisovanou zkušenost s Nemaslugem proti slimákům, domníváme se, že v tomto případě mohla být neúčinnost způsobena špatně zvoleným termínem aplikace dravých hlístic. Preparát Nemaslug je účinný pouze na ranné stádium vývoje plzáka španělského (mláďata) a českého slimáka zahradního. Jestliže aplikujete dravé hlístice Nemaslugu proti dospělcům, účinek je minimální až nulový.
Tento preparát lze aplikovat pouze brzy z jara nebo v první polovině září. Samozřejmě nevylučujeme, že na fungování preparátu ve Vašem případě mohly mít vliv i vysoké teploty. Pokud my zasíláme balení dravých hlístic (proti slimákům, lalokonosci, larvám smutnic), zasíláme vždy v nejkratším možném termínu, ideálně tak, aby zákazník zásilku převzal druhý den a neležela nikde ve skladu na poště. Rovněž nedoporučujeme nákup biologických preparátů v prodejnách zahradnických potřeb či v hobby marketech, neboť zde není zajištěno odpovídající skladování a nakupující tak nemá jistotu, že hlístice jsou účinné.
Pokud budete chtít v následujícím vegetačním období řešit slimáky, doporučili bychom kombinaci několika prostředků (biologických a bio-chemických). V případě Vašeho zájmu Vám můžeme doporučit vhodné opatření na základě aktuálního výskytu škůdců obecně.
Chápeme Vaše obavy a není naším zájmem dodávat nefunkční biologické preparáty, neboť nám velmi záleží na spokojenosti zákazníků.
30 ledna, 2016

Poškození stromů houbami

Dobrý den, na stromech mám příznaky napadení cizopasnou houbou. Můžete poradit, zda a co se dá s takovým stromem dělat. Děkuji

Dobrý den,

z indicií, které jste nám poskytl, jakož i z našich zkušeností, se dá předpokládat, že Vaše smrky pravděpodobně decimuje houba - Václavka. Z hlediska poškození dřevin je nejvážnějším patogenem václavka smrková na kořenech a bázi smrku. Problémem je v oblastech, kde je vysazován smrk na okraji ekologického optima.   

SYMPTOMY: vyrůstání kloboukatých plodnic v okolí kořenů v IX.-X., výrony pryskyřice na kůře jehličnanů, přítomnost černých, provazcovitých rhizomorf v půdě kolem kořenových náběhů, pod kůrou narůstá bílé syrrocium, typická je rozšířená báze kmene způsobená dvojnásobným přírůstem na horní straně kořenů, protože uvnitř se vytváří dutina, stromy jsou náchylné na vývraty

HNILOBA: bílá, s černými liniemi, infekce vniká přes kořeny do středního válce, hniloba dosahuje do výšky max. 1,3 m, typické je plamencovité pronikání hniloby, v poslední fázi se dřevo rozpadá, zachovány jsou dřeňové paprsky, které rozrušuje až naposled

VÝZNAM A OCHRANA: vyskytuje se tam, kde jsou dřeviny pěstovány na nevhodných stanovištích, především u smrku, hrozí narušení stability dřevin, prevencí je volba vhodného stanoviště

MOŽNOST ZÁMĚNY: plodnice je možné zaměnit se šupinovkou kostrbatou (Pholiota squarrosa) má výrazné šupiny na klobouku i na třeni a hnědý výtrusný prach, její plodnice jsou tuhé. 

Často se to stane, když v blízkosti například zlikvidujete starý strom a pařez zaříznete nad zemí, kde pak tleje!! Pomoc - není žádná, zlikvidovat nemocný porost, což může trvat až 5 let, stále se může objevovat nějaký smrček, který postupně zasychá.

Zkuste urychleně odřezat všechny suché části smrku a spálit je. Jehličnan už na suchých větvích nikdy neobrazí. Pokud má smrk ještě dost síly, některá ze spodních zelených větví se postupně napřímí vzhůru a vytvoří nový kmen. Pokud jsou ty větve již silné, bude nový kmen začínat šikmým zahnutím. Zkuste k likvidaci spor použít nějaký chmeický širokospektrální postřik (nenabízíme/nedodáváme). 

Pokud je poškození již velké, a není to žádná vzácná odrůda, ale jen obyčejný smrk ztepilý, tak bychom doporučili ho porazit a vysadit něco nového. 

Častým faktorem, který způsobuje sklon i infekci, je nedostatek vody. Stejný podnět způsobuje i výskyt kořenovníka vrstevnatého (Heterobasidion annosum). Charakteristická je červená hniloba, která prostupuje od kořenů celým kmenem až do výšky nasazení koruny. Většinou na tom má podíl nevhodně zvolené stanoviště.

Dalším jevem jsou dřevní houby, které pronikají do kmenů místy mechanického poškození a způsobují méně či více rozsáhlé hniloby. Nalezneme také troudnatce pásovaného, bělochoroše hořkého (Postia stipica), ďubkatce smrkového (Onnia leporina), hlívu dubovou a mnoho dalších. Významné jsou vaskulární mykózy způsobené houbami z rodu Ophiostoma, Ceratocytis a Leptographium.

Z hlediska biologických škůdců se na letorostech, větvích a někdy i na kmenech jehličnanů objevují kolonie šedočerného nebo hnědého hmyzu, jedná se o společenstva mšic (převážně to bývá Cinara spp.). Objevují se na smrcích, borovicích, jalovcích, cypřiších i cypřišovcích. Mšice mají mnohdy velikost 3-6 mm a jsou tedy mnohem větší než běžné mšice na jiných rostlinách. Objeví-li se u smrků jehličí je žlutobílé, strakaté, později hnědne a během konce zimy nebo na jaře opadá, jedná se většinou o zelenou mšici (Elatobium abietinum). Na rozdíl od jiných druhů mšic je aktivní od podzimu do jara a může výrazně škodit, hlavně pokud je zima mírná. U cedrů se objevuje mšice cedrová (Cedrobium lapportei), šedohnědá mšice velká až 2 mm, která tvoří od konce jara do léta husté kolonie na bázi jehlic a ty pak žloutnou a uprostřed léta opadnou. Další z řady mšic je medovnice cypřišová (Cinara cupressivora), která okupuje listy a větve cypřišů, cypřišovců a zeravů. Je aktivní během léta, při silném napadení uprostřed léta usychají, žloutnou nebo hnědnou.

Často se objeví jehličí opředené pavučinkou, uprostřed léta se zbarvuje do žlutohněda a někdy i předčasně opadává. Jedná se o svilušky, nejcitlivější jsou na tyto škůdce smrky, jalovce, cedry, zeravy i cypřišky. Bylo by dobré v průběhu vegetačního období Váš lesní porost podrobit pozorování a pokusit se určit, zda najdete na kmenech i symptomy potvrzující přítomnost biologických škůdců.

Základním předpokladem ochrany dřevin je dodržování biotechnických postupů při výsadbě a údržbě stromů. Jakékoliv poškození kmenů, kořenů nebo jiných částí je často příčinou vytvoření vhodného prostředí pro různé druhy patogenů. Proti napadení chorobami a škůdci je nutné provádět preventivní opatření již v okrasných školkách, neboť kvalitní a zdravý mladý rostlinný materiál je hlavním předpokladem správného a zdravého růstu do budoucna. Následná péče také vyžaduje spoustu zásahů a to jak preventivních, tak těch, které je nutné vykonat po napadení rostliny.

Pokud byste chtěl komplexně řešit ochranu Vašeho lesního porostu doporučili bychom Vám experimentální aplikaci mikrobiálního pomocného rostlinného přípravku ve formě ve vodě rozpustných granulí Rizocore. Tento preparát díky kombinaci houby a bakterie příznivě ovlivňuje růst, kondici a zdravotní stav rostlin. Mykorrhizní houba napomáhá rozvoji kořenů a zajišťuje větší příjem živin z půdy a zároveň aktivně chrání kořenový systém rostliny před patogenními houbami, jako jsou Pytihium, Rhizoctonia, Fusarium, Sclerotinia, Thielaviopsis a Cylindrocladium. Bakterie chrání kořeny a zpřístupňuje živiny, zejména fosfor. Vzhledem k ceně 1900 Kč / 50 g, by to představovalo aplikaci pouze na postižené kusy. Obecně je třeba u jehličnatých stromů zvýšit obsah draslíku a hořčíku v půdě.

Mech na trávníku

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak si poradit s mechem na trávníku. Mulčovat a hrabat budeme zase na jaře, ale mám strach, že se mech se do té doby rozšíří.
Děkuji za odpověď

Dobrý den,

odkazujme Vás na již zodpovězený dotaz na toto téma (viz https://www.bioagens.eu/mech-na-stromech) kde jsme již na podobný dotaz odpovídali.

Obecně platí: mechu je potřeba odebrat prostředí, které jeho růst podporuje, nesekat pod 3 cm (dle travních druhů) spíše minimálně na 5 cm. Začněme vertikulací , kterou narušíme souvislé kořenění. Tuto proceduru provádíme do kříže, nebo dokud vidíme, že vertikulátor pořád mech vytahuje. Do takto připraveného prostoru je zapotřebí vpravit trvalé hnojivo s dostatkem dusíku. To nám zajistí stabilní a vyvážené vyživování trav a upřednostní skladbu živin pro mech. Je dobré po hnojivu anebo přímo s ním, dostat na tuto připravenou plochu křemičitý písek, který nám v půdě bude zvyšovat teplotu. Určitě uděláte správnou věc vysejete-li na tuto poraněnou plochu kvalitní a čisté osivo (bez příměsí jiných nežádoucích trav a plevelů). Po provedení těchto úkonů se kvalita trávníku přibližně do měsíce zlepší. Poté bude třeba cca za tři měsíce hnojit znovu, a na podzim provést opět vertikulaci. Můžete občas inkriminované místo probodat vidlemi aby se voda dostala do nižších pater.
04 ledna, 2016

LARVANEM - Heterorhabditis bacteriophora

Dobrý den, rád by som zakúpil produkt. Veľmi ma zaujíma doba prežitia hlístic v neaktívnom stave v pôvodnom balení - po akom čase (povedzme od dodania) je ich ešte možné aplikovať? Od toho bude závisieť zakúpené množstvo. Kedy ich bude možné dodať? Videl som tu dotaz od jednej pani a v odpovedi ste uvádzali možno až na sklonku zimy. Aj preto ma zaujíma doba prežitia - či mi od povedzme Novembra 2015 vydržia do jari 2016, alebo ich budem môcť úspešne aplikovať aj v sezóne 2017 (pri správnom skladovaní).
Ďalej som na rôznych, hlavne amerických či nemeckých stránkach, videl podstatne širší zoznam hlísticami napádaných druhov hmyzu - nie iba tu uvedení Lalokonosci, ale napríklad aj Popillia japonica, rôzne druhy čeľade Scarabaeidae (kam patrí napríklad náš Chrúst), či dokonca Leptinotarsa decemlineata (Pásavka zemiaková), viacero ďalších druhov, ktorých larválne štádium žije v pôde alebo sa v pôde ukrývyjú (rod Diabrotica - koreňový škodca pre kukuricu, Crioceris asparagi - Špargľovec obyčajný, kmeň Alticini - Skočky) a dokonca blchy a kliešte. Mohli by ste to prosím odborne overiť a v popise následne zaktualizovať? Určite to mnohým pomôže pri hľadaní správneho prostriedku pre ich problém (ja napríklad riešim Chrústy a Skočky a keby som nevenoval viacero hodín dohľadávaniu z angličtiny a nemčiny, vzdal by som to a hľadal by som chémiu). 

Dobrý den, děkujeme za Váš obsáhlý dotaz a zájem. 

V záležitosti biologického přípravku s hlísticemi LARVANEM – Heterorhabditis megidis (bacteriophora) Vám sdělujeme následující: preparát s hlísticemi proti lalokonoscům dodáváme během vegetačního období (duben-říjen). Pro velkopěstitele do skleníků můžeme dodat velkobalení v průběhu celého roku. Musíme nejprve uvést na pravou míru naši odpověď na dotaz, na který jste reagoval. Odpověď byla platná termínu zadání dotazu (duben 2015). Začátkem jara jsme začali spolupracovat s jiným dodavatelem a většinu sortimentu můžeme mít k dispozici v průběhu celého roku. Odpověď je z tohoto pohledu trochu zavádějící a již neodpovídá současnému stavu.

Prakticky to ve vašem případě znamená, že Vámi poptávané hlístice Vám můžeme dodat nejpozději do 1 týdne od objednání (zpravidla v dalším týdnu, mnohdy i dříve). Proto nebude potřeba řešit skladování hlístic na tak dlouhou dobu, což prakticky ani není možné. Jen pro Vaši informaci, preparát má z laboratoře udánu dobu použití maximálně 30 dní, přičemž je potřeba dodržet skladovací podmínky.

Na druhý Váš dotaz Vám můžeme sdělit pouze tolik, že odebíráme preparáty s kultivacemi parazitických hlístic, které byly na základě výzkumu a testování v příslušné akreditované laboratoři aplikované vždy na uvedené škůdce a na tyto má příslušná laboratoř úřední zápis do registru bioagens v rámci ČR.

Samozřejmě nevylučujeme, že hlístice mohou být účinné i na druhově příbuzné druhy škůdců, např. smutnic apod., nicméně vzhledem k tomu, že podnikáme v ČR tak odebíráme a dodáváme pouze takové druhy bioagens, kde je jejich dodavatel držitelem patřičného zápisu do registru platného v rámci ČR. Proto v tomto případě uvádíme pouze takové informace a aplikace na škůdce, u nich byla účinnost ověřena, nebo je doložitelná.

16 srpna, 2015

Do uzávěrky objednávek na bioagens do skleníků na 6. týden zbývá:
09
h
:
50
m
:
46
s

ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA